| Džigme rinpočhe, Každodenní praxe

Není třeba nic odmítat, ani získávat, jen být bdělý

Jsme svázáni návykem ve všech situacích neustále rozlišovat. Jenže rozlišování musí být správné.

Například v běžném životě, když jde všechno dobře, jsme zaneprázdněni činnostmi. Ne všechny jsou ale užitečné, proto se snažíme nemarnit čas. Na tento bod kladou učení velký důraz. Jsme nevyhnutelně svázáni se svými individuálními návyky, svým zázemím a kulturou – utvářejí relativní podmínky, které provázejí naši mysl. Měli bychom se snažit držet si od nich odstup: díváme se na všechny podmínky a chápeme, že od nás nejsou odděleny. Zároveň se ale jimi nemusíme nechat rozptylovat. Nic není třeba odmítat, ani přijímat. Ke svému životu přistupujeme stejným způsobem: přijímáme situaci, v níž se nacházíme, ať je jakákoli, a snažíme se být si vědomi své mysli. To je zároveň způsob, jakým začínáme meditovat.

Meditace znamená, že se myšlenkami nenecháme rozptylovat. Jsme si vědomi sami sebe.

V současnosti je velice těžké nebýt v běžném životě rozptýlený, protože naše myšlenky jsou nyní velmi silné. Přesto bychom se ale měli snažit být bdělí, kdykoli jen můžeme. Měli bychom se snažit nahlížet na věci alespoň trošku odlišným způsobem, než jak jsme byli doposud zvyklí.

Tuto bdělou pozornost můžeme používat ve všech situacích bez nátlaku, aniž bychom se do toho nutili – během praxe, během učení, ve všedním životě.

Zkrátka vše pozorujeme bez jakýchkoli předsudků či očekávání. Tímto způsobem můžeme vidět jasněji. Pokud to nedokážeme trvale, můžeme to dělat alespoň občas. Časem to bude snazší a snazší.

Mluvili jsme o Přípravných cvičeních (tib. ngöndro) a o tom, jak je důležité mít pro praxi náležitou přípravu. Zjednodušeně jde právě o toto  – vidět jasně. Procvičovat tento způsob pohledu, a doopravdy ho zažívat.

Lama Džigme rinpočhe je generálním sekretářem J. S. 17. Gjalwy Karmapy Thaje Dordžeho. Je všestranně vzdělaný, vynikající buddhistický učitel a autor knih. Vede buddhistická centra Dhagpo ve Francii… číst dále

(Ukázka z brožury Cesta moudrosti, zpracované na základě přednášky v Dhagpo Kagjü Lingu v říjnu 1997. Převzato z časopisu Buddhismus Dnes č. 17)





Blog »