Co to je centrum?

Centrum je místo, kde se lidé scházejí ke společným meditacím, anebo aby se dozvěděli něco o buddhismu. Centra fungují na základě přátelství a idealismu. Najdete zde meditační místnost se soškami a vyobrazeními buddhů. Jsou zde k dispozici meditační podložky, meditační polštářky i meditační texty a mály. Pokud nejste zvyklí sedět na zemi, je možné při meditaci sedět na židli. V meditační místnosti probíhají také přednášky o buddhismu. Ve většině center je také společenská místnost, kde si lidi před přednáškou či meditací povídají, popíjejí čaj a rádi vám centrum ukáží nebo cokoliv vysvětlí.

Kdy je nejlepší přijít?

Pokud jdete do centra poprvé, je nejlepší přijít na úvodní přednášku o buddhismu (viz kalendář – program). Přestože v naší škole klademe hlavní důraz na meditační praxi, buddhistické meditace nejsou jen osamocenou technikou, vždy probíhají v kontextu buddhistických učení. Proto je dobré zajít nejdříve na přednášku a udělat si kompletní představu. Přednáška trvá zhruba 2 hodiny a v průběhu můžete klást otázky. Je zakončena asi 15minutovou meditací, která je vhodná i pro začátečníky, kteří ještě nikdy nemeditovali.

Kolik to stojí?

První návštěva (přednáška, meditace) v centru je zdarma. Vstupné na další přednášky je obvykle 50 – 70 Kč. Většina našich členů platí také dobrovolné členské příspěvky, jejich výše závisí na daném centru. Tyto peníze se používají na provoz centra (pronájem, elektřina, voda atd.). Nedostáváme příspěvky od státu ani žádné jiné organizace. Centra fungují zcela z našich vlastních peněz a je to jediný způsob, jak zajistit prostory, kde lze meditovat.

Je nutné předem se ohlásit a něco přinést s sebou?

Ne. Podívejte se do programu centra a přijďte. Vše potřebné je k dispozici na místě.