V naší škole klademe hlavní důraz na meditační praxi, buddhistické meditace však nejsou jen osamocenou technikou, vždy probíhají v kontextu buddhistických učení. Proto je dobré navštívit nejdříve úvodní přednášku o buddhismu, a pak požádat o vysvětlení konkrétní meditační praxe.
Během meditace se řídíme meditačním textem. Je možné sedět na židli, nebo se zkříženýma nohama na podlaze na meditačním polštářku, nejlépe v příjemné, klidné místnosti. Záda by měla být rovná, ale ne ztuhlá. Ruce jsou v klíně nebo na kolenou. Meditace nemusí být dlouhé, stačí například půl hodiny denně.
Pomůckou pro zklidnění a soustředění je meditační objekt. V závislosti na konkrétní meditaci se může jednat o pozorování dechu, soustředění na vnější předměty, např. obrazy nebo sošky, nebo na formy buddhů ze světla a energie. Napomáhá také mála (meditační korálky), která se zároveň používá k počítání odříkaných manter.
Pokud se objevují myšlenky, které nemají s meditací nic společného, nevěnujeme jim žádnou další pozornost a ony zase odejdou. Zpočátku se může zdát, že myšlenky narůstají a mysl je velice vzrušená. To ovšem není chyba v naší meditaci. Znamená to jenom, že si začínáme uvědomovat, co vše se v mysli děje. Postupem času bude mysl vycvičenější a klidnější.
Kde se to naučit
V našich centrech organizujeme veřejné přednášky, které jsou zakončeny krátkou meditací. Několikrát týdně probíhají společné meditace, které jsou přístupné veřejnosti a jsou vhodné i pro začátečníky, kterým vše rádi vysvětlíme. V centrech je také možné zakoupit texty meditací, základní literaturu a meditační pomůcky, jako jsou mály, meditační polštářky a vyobrazení buddhů.