Jeho Svatost 17. Karmapa Thaje Dordže je hlavním duchovním představitelem a držitelem odkazu téměř tisíc let staré linie Karma Kagjü tibetského buddhismu. Z duchovního hlediska je zodpovědný za více než 900 klášterů a buddhistických center v 68 zemích na celém světě.
17. Karmapa Thaje Dordže se narodil 6. května 1983 ve Lhase. Jeho otcem je třetí Mipham rinpočhe, významný lama linie Ňingma, a jeho matka Dečhen Wangmo pochází z urozené tibetské rodiny, jejíž kořeny sahají ke králi Lingu Gesarovi. V souladu s duchovní tradicí jej jako 17. Karmapu rozpoznal druhý nejvyšší lama Karma Kagjü, 14. Šamarpa Mipham Čhökji Lodö.
V roce 1994 Thinle Thaje Dordže uprchl za pomoci svých západních žáků i se svou rodinou z okupovaného Tibetu do Indie, kde jej 14. Šamarpa intronizoval v Karmapově mezinárodním buddhistickém institutu (KIBI) v Novém Dillí jako 17. Karmapu.
Během několika let 17. Karmapa obdržel kompletní vzdělání, zmocnění a učení od vysokých lamů různých linií a v roce 2003 mu byl udělen titul vadžradhara na znamení ukončení jeho formálního vzdělání, znalosti súter i tanter a zvládnutí všech aspektů učení.
Od roku 1999 Gjalwa Karmapa pravidelně cestuje a předává učení v Jižní Asii, Evropě, Rusku a Severní Americe. Při jeho první návštěvě Evropy v roce 2000 jej v Düsseldorfu přivítalo 6000 žáků z center založených Lamou Olem Nydahlem, kteří od něj obdrželi učení, iniciace, buddhistické útočiště a slib bódhisattvy.
17. Karmapa má na celém světě tisíce žáků, které si získal především svým civilním a moderním přístupem. Všechna centra buddhismu Diamantové cesty založená Lamou Olem Nydahlem fungují pod jeho duchovním vedením.
Každý rok 17. Karmapa vede za doprovodu vysokých lamů linie Karma Kagjü a dalších škol událost označovanou jako Kagjü Mönlam, setkání tisíců žáků škol tibetského buddhismu nejen z oblasti Himálaje, ale i ze zámoří, kteří společně činí přání na posvátných místech v Bódhgáji v Severní Indii.
17. Karmapa v současnosti žije v Novém Dillí v Indii. Je hlavním patronem Karmapovy mezinárodní buddhistické společnosti (KIBS), kde mohou žáci z Východu i Západu získat bakalářský titul z buddhistických studií při Karmapově mezinárodním buddhistickém institutu.
17. Karmapa má velmi silnou vizi míru na buddhistických principech, která vychází z vnitřního bohatství, neomezeného zdroje soucitu a moudrosti. Podporuje vzdělání a gramotnost, práci s mladými lidmi a nemateriální hodnoty. Karmapa rovněž podporuje charitativní projekty jako „Karmapův projekt zdravotní péče“ (KHCP), který vysílá západní lékaře do odlehlých oblastí Himálaje, aby léčili a také vzdělávali budoucí zdravotníky.
V roce 2014 Karmapa cestoval do Německa, aby doprovodil zpět do Asie ostatky svého hlavního učitele, Šamara rinpočheho, který náhle zemřel v Renchen Ulmu. 17. Karmapa pak vedl kremační ceremonii, která proběhla v Káthmándú za přítomnosti mnoha tibetských a bhútánských buddhistických mistrů. 17. Karmapa je nyní zodpovědný za nalezení reinkarnace 15. Šamarpy, kterému opět předá odkaz linie Karma Kagjü.
Oficiální zdroje
Web (česky): www.karmapa.cz
Web (anglicky): www.karmapa.org
Twitter: www.twitter.com/karmapaoffice
Facebook: www.facebook.com/17th.Karmapa
Youtube: www.youtube.com/user/KarmapaChannel
www.youtube.com/user/karmapadocumentary