Fascinující životní příběh tibetského mnicha Gjamkhara Cchulthima Namgjala…

Narodil se v buddhistickém království Derge, kulturním srdci Khamu ve východním Tibetu, kde byli lidé známí svou hlubokou duchovní oddaností i divokým bojovným duchem. V 50. letech 20. století musel jako malý chlapec se svou rodinou utíkat před válkou s čínskou Rudou armádou. Během dvaceti měsíců útěku z Tibetu zažil extrémní strádání a 84 bojových střetů, než se nakonec dostal do bezpečí Sikkimského království.

Gjamkhar Cchulthim Namgjal prošel buddhistickým vzděláním a stal se asistentem — tibetsky söpönla — jednoho z nejvyšších lamů tibetského buddhismu, 16. Gjalwy Karmapy. Cchulthim Namgjal mu po mnoho let, až do Karmapovy smrti v roce 1981, sloužil v klášteře Rumtek i na mnoha cestách po celém světě. Poté, co se v roce 1994 reinkarnace tohoto vynikajícího mistra usídlila v Indii, byl Cchulthim Namgjal požádán, aby se znovu ujal své dřívější role, tentokrát pro 17. Gjalwu Karmapu. Od té doby opět asistoval 17. Karmapovi v Indii a na mnoha cestách po celém světě. Jeho životní příběh je bohatý na vzrušující zážitky a poskytuje vynikající a blízký pohled na osobní život a aktivitu těchto dvou Gjalwů Karmapů.

V roce 2018 vedli na popud Jeho Svatosti 17. Karmapy Thinleho Thaje Dordžeho Detlev Göbel a Claudia Knollová s Cchulthimem Namgjalem v Novém Dillí mnoho rozhovorů, na jejichž základě připravili tento text, který byl rozsáhle upraven a doplněn dalšími materiály, díky kterým obsahuje úplnější informace. Detlev Göbel a Claudia Knollová jsou němečtí žáci dánských lamů Lamy Oleho Nydahla a Hannah Nydahlové a redaktoři buddhistického časopisu Buddhismus Heute, kde byl tento příběh poprvé publikován v němčině.

250 Kc/10€
web nakladatelství Bílý deštník zde…