Tisková zpráva

17. Karmapa navštíví Německo, aby vzdal poctu Künzigu Šamarovi rinpočhemu

Jeho Svatost 17. Karmapa Thaje Dordže navštíví Německo / Rozloučení s Künzigem Šamarem rinpočhem

Renchen, 18. června, 2014. Ve dnech 18. až 19. června navštíví Jeho Svatost 17. Karmapa Thaje Dordže buddhistické meditační centrum Bodhi Path v Renchen-Ulmu v jižním Německu, aby vzdal poslední poctu jednomu z nejvyšších učitelů tibetského buddhismu. Thaje Dodrže, duchovní vůdce školy Karma Kagjü tibetského buddhismu, vykoná tradiční obřady pro 14. Šamara rinpočheho, který 11. června ve věku 61 let nečekaně zemřel na srdeční zástavu.

Šamar rinpočhe, druhý nejvyšší učitel tradice Karma Kagjü, se v Renchen-Ulmu zdržoval od 6. června. Měl zde vést přednáškový kurz o meditaci. Rinpočhe centrum založil v roce 2006. Linie Karma Kagjü je jednou z nejdůležitějších škol tibetského buddhismu, s více než 900 kláštery a meditačními centry po celém světě.

Tělo Šamara rinpočheho bylo posledních několik dnů vystaveno v Renchenu, kde mu vzdávají poslední poctu tisíce buddhistů. Ve čtvrtek 19. června v 17:00 hodin středoevropského času se bude na hřbitově konat smuteční průvod. Poté se tělo Šamara rinpočheho v doprovodu 17. Karmapy vydá na cestu do několika asijských zemí, kde se uskuteční tradiční ceremonie a tisíce žáků se budou s rinpočhem loučit a dostávat požehnání.

Šamar rinpočhe byl jedním z nejvlivnějších představitelů tibetského buddhismu. Každý rok navštěvoval mnoho zemí v Asii i na Západě a často učil před desetitisíci posluchačů. Vedle duchovních aktivit založil Šamar rinpočhe řadu humanitárních organizací v Evropě, Americe, Nepálu, Indii a Hongkongu. Po rinpočheho smrti přicházely kondolence od představitelů a meditačních mistrů mnoha buddhistických škol a také od bhútánské královské rodiny.

Více informací:
www.bodhipath.orgwww.diamondway-buddhism.orgwww.shamarpa.org

 
Původní anglická verze:
TZ1