Novoroční dopis Lamy Oleho Nydahla

Každý rok lama Ole Nydahl na přelomu roku zasílá novoroční dopis svým žákům, přátelům a příznivcům. V něm se tradičně ohlíží za uplynulým rokem, důležitými událostmi a rozvojem v centrech buddhismu Diamantové cesty.

Níže přinášíme překlad do českého jazyka a odkaz ke stažení původní anglické verze.

 

______________________________________________________

Bódhgaja, 21. prosince 2016

 

Skvělí a vznešení přátelé a studenti odevšad,

v průběhu letošního roku ohnivé Opice jsme silně pocítili požehnání naší linie a pro mnohé přátele v našich 700 centrech Diamantové cesty po celém světě to byl jistě velký zážitek. Moudrost našich ušlechtilých rinpočheů byla jasně patrná, stejně jako nesčetná příznivá znamení, která ji provázela.

Meditace v ústraní – zvláště ty, které protínají dlouhá a intenzivní období aktivity – vytvářejí ohromné příležitosti, aby se mohlo projevit to, co jsme se již naučili, a abychom mohli ještě více rozvinout náš potenciál. Byl jsem požádán – tentokrát maniwou Šerabem Gjalcchenem rinpočhem – abych takové bohatství aktivoval a dlouhotrvající meditace v uzavřeném ústraní zahrnovala také sílu chránit naši linii. Díky ní se rozvinuly nezávislost a lidské kvality studentů. A co je nejdůležitější pro každodenní život – posílila a prodloužila naši aktivitu do budoucna a rozšířila vše dobré a pozitivní ve světě. Nemůže být lepšího zjištění, než je toto!

Dále uvádím některé hlavní události tohoto roku a zážitky a úvahy z této meditace v ústraní, kterou jsem vnímal jako čistou zemi Buddhy, hluboce inspirující prostředí, ve kterém se mohou všichni učit.

Únor 2016 odstartoval podle tibetského kalendáře příznivý rok Opice. Mnozí lamové a učitelé obdrželi rady, aby necestovali, ale zůstávali na jednom místě a praktikovali, byli prospěšní lidem a rozvíjeli důležité meditace a výměnu. Mojí aktivitou pro tuto část roku tedy bylo sdílení blaženosti a inspirace z meditací v ústraní. Během této doby soustředění bylo opravdovým naplněním zjištění, že příklad můj a Hannah dokázal aktivovat rostoucí počet přátel, kteří jsou schopní pokračovat v práci na základě našich mnohaletých zkušeností. Když vidíme, že máme neomezený potenciál, můžeme toho dokázat ještě více.

V tomto roce se též pozoruhodným způsobem projevil skvělý vývoj událostí, který jsme rozjeli s Martiným a Adamovým filmem o Hannah. Tento film udělal dojem na více než patnáct tisíc lidí při více než 130 uvedeních od roku 2014 po celém světě. Je to skutečná podpora naší práce a semínka, která „Hannah“ zasévá, dozrají v rozsáhlou síť osvícení, která bude nepřetržitě přinášet užitek bytostem bez ohledu na místo.

V Nadaci Diamantové cesty byly zavedeny nové interní směrnice, které přinesly nezbytné změny. Správní rada má nyní protiváhu v dozorčí radě. Hlavními body našich přepracovaných struktur je prosazení dočasných pozic, transparentnosti a zodpovědnosti, široké reprezentace a sdílené odpovědnosti. Tyto hezké principy platí i pro fungování našich center Diamantové cesty a pro naši celosvětovou práci.

Jak ukazuje historie našich drahocenných učitelů, cestování bylo vždy požehnáním našeho životního stylu Kagjü. Naše okružní cesta po světě pokračovala jako obvykle a červnová návštěva Jihozápadu USA byla explozivní blažeností. Dakini Ranch – jako vždy – ukázal své magické síly a nečekanou hravost.

Zpátky v Polsku, během kurzu v Kucharech, byl oznámen můj odchod na meditaci v ústraní a následně jsme se s mou ženou Ale odebrali na čtyřměsíční uzavřený retreat. Náš program pokračoval pod vedením našich úžasných učitelů Diamantové cesty a s výbornými výsledky.

Rozšíření Buddhovy haly ve Varšavě bylo dokončeno, zatímco rekonstrukce centra The Beaufoy v Londýně stále pokračuje díky hrdinskému úsilí našich šikovných přátel. Velké centrum v Bratislavě se probouzí k životu a právě jsme obdrželi nadšené zprávy ohledně našeho dlouho očekávaného retreatového místa ve statečném Izraeli. Ať jsou ve své důležité aktivitě zcela úspěšní!

Moje kniha O smrti a znovuzrození vyšla ve vietnamštině a Jak se věci mají brzy vyjde v čínštině, což přinese absolutní a nadčasová učení i do těchto rozsáhlých a buddhistických kultur.

Rok 2016 skončil silným požehnáním naší linie během akce Kagjü Mönlam v Bódhgaji v Indii pod vedením 17. Gjalwy Karmapy Thaje Dordžeho.

Naše práce se i nadále rozvíjí a slavíme výročí stále více center ve více než šedesáti zemích. Toto je můj největší dar všem – že mohu s tolika přáteli sdílet, jak efektivně Buddhova učení dokáží rozvíjet bytosti. A nyní se potkáváme s naší historií – semínka zasetá před čtyřiceti pěti lety se díky požehnání velkého 16. Karmapy Rangdžunga Rigpe Dordžeho a současného Karmapy Thaje Dordžeho nepřestávají rozvíjet.

Všechno to jsou očka naší otevřenosti a háčky požehnání, vysvobozování lidí a mocného přinášení užitku všem.

Stále nás toho ještě hodně čeká!

Váš,
lama Ole a Ale

 

P.S. Kéž se často potkáváme!

 

nyl2016