V jižním Španělsku se nachází jedno z retreatových center buddhismu Diamantové cesty. Od svého založení v roce 1987 je díky svému neustálému rozvoji inspirací i pro ostatní země. Již v roce 1994 zde byla postavena vzácná Stúpa Kálačakry, třetí na světě svého druhu. Postupně vznikla Gompa Thajeho Dordžeho, tato meditační místnost pojme až 2 000 lidí a najdeme v ní majestátní, až tři metry vysoké sochy buddhů a bódhistattvů a přes 500 m2 nástěnných maleb ve stylu Karma Gardi.

Karma Guen je také základnou Mezinárodního institutu tibetských a asijských studií (ITAS), který nabízí kurzy tibetštiny a sanskrtu na univerzitní úrovni. Zároveň s touto buddhistickou univerzitou zde postupně vzniká také unikátní knihovna učení mistrů linie Karma Kagjü.

Letního kurzu konaného u příležitosti 25 let Karma Guenu se zúčastnilo přes 3 000 buddhistů z různých zemí světa. Bohatý program zahrnoval mimo jiné přednášky Šamara rinpočheho, lamy Oleho Nydahla, kurz praxe phowy (vědomé umírání) a učení a iniciace předávané 17. Karmapou Thajem Dordžem. Na závěr proběhl výklad a iniciace předávané 17. Karmapou u Stúpy osvícení v Benalmádeně, nedaleko Málagy.

Mohlo by vás zajímat: