Dokument o buddhismu míří do kin (Zlín, České Budějovice)

Zveme Vás na promítání filmu Hannah: Buddhism’s Untold Journey, které se uskuteční v sobotu 13. dubna ve Zlíně a 3. května v Českých Budějovicích.

Zlín: 13. 4. 2024 od 19 hodin
na Malé scéně (Štefánikova 2987/91).

České Budějovice: 3. 5. 2014 ve 20:00
Biograf Kotva, Lidická 2110, České Budějovice.
Vstupenky budou dostupné v předprodeji biografu Kotva.

Dokumentární film vypráví příběh o Hannah Nydahlové a dobrodružství spojeném s uváděním tibetského buddhismu na Západě.

Film vykresluje divoké a idealistické kořeny Hannah za éry hippies v Kodani a následuje ji do hédonistického města Káthmándú, kde se v roce 1968 spolu s manželem Olem stali dvěma prvními západními žáky Jeho Svatosti 16. Karmapy – prvního vědomě se reinkarnujícího lamy Tibetu, člověka, který navždy změnil jejich život.

Hlavní část filmu nás nechává nahlédnout do jedinečného a inspirujícího milostného příběhu Hannah a Oleho a ukazuje jejich pevné odhodlání přinést buddhismus na Západ. Zobrazuje cestu velké ženy v popředí bouřlivého, neustále se měnícího světa, od Evropy a Severní Ameriky, přes pád komunismu ve východní Evropě a Rusku, až po únos provedený členy guerilly v Jižní Americe.

Dokument „Hannah“ odhaluje, jak je buddhistický ideál svobody, ve všech jeho podobách, aktuálnější dnes než kdykoli dříve a proč by všechno tibetské nemělo být automaticky považováno za svaté.

Hannah Nydahlová (1946–2007), manželka Lamy Oleho Nydahla, pocházela z Dánska. Po pobytu v Himálaji zasvětila svůj život šíření buddhismu po celém světě. Byla žačkou Jeho Svatosti 16. Karmapy Rangdžunga Rigpe Dordžeho (1924–1981) a v buddhistickém společenství byla uznávána pro svou práci překladatelky, organizátorky a učitelky.

Film získal řadu mezinárodních ocenění, mj. zvítězil v kategorii Cena diváků (ARPA 2014), v kategorii Nejlepší dokument (World Cinema London 2016) a další.

Trailer filmu: http://www.hannahthefilm.com/en/