| Aktuality

První buddhistická stúpa v Česku

V areálu meditačního centra buddhismu Diamantové cesty v Těnovicích u Plzně byla pod vedením Šeraba Gjalcchena rinpočheho postavena první buddhistická stúpa v České republice. Slavnostně byla inaugurována v neděli 14. září za přítomnosti lamy Oleho Nydahla a tisíců buddhistů z Česka i ze zahraničí. Nyní je stúpa přístupná veřejnosti.

Lama Ole Nydahl k funkci a významu buddhistických stúp řekl:„Stúpy silně ovlivňují naši mysl na vědomé i nevědomé úrovni. Soustředí naši pozornost na všechno, co je skutečné, dobré a co přináší opravdový rozvoj.“ Tvar stúpy odkazuje na podstatu mysli a je symbolem klidu a míru. Stúpa je místem, kde je možné se zastavit a získat inspiraci a důvěru, že plný rozvoj, dosažení trvalého štěstí, je možný.

V Asii se tyto stavby staví již více než 2500 let, na Západě jich bylo postaveno již několik desítek. Stúpa osvícení v Těnovicích je sedm metrů vysoká a byla postavena ze žuly – typicky českého a velmi starého kamene. Od jiných stúp na Západě se odlišuje tím, že nemá betonovou konstrukci, ale je čistě kamenná.

Stúpa osvícení je tím nejlepším dárkem k výročí 20 let buddhismu Diamantové cesty v České republice.

Blog »