Blahopřání 17. Karmapy k 81. narozeninám Lamy Oleho

Jeho Svatost 17. Karmapa Thaje Dordže na svém webu zveřejnil přání k narozeninám Lamy Oleho Nydahla a připomněl padesáté výročí založení organizace Buddhismu Diamantové cesty, kterou založil Lama Ole a jeho zesnulá manželka Hannah. Přinášíme celé znění dopisu v originále i českém překladu.

Nové Dillí, 18. března 2022

Drazí dharma přátelé,

zítra má Lama Ole narozeniny – je to příznivý den, který bychom měli všichni oslavit tím, že mu vyjádříme vděčnost a uznání za jeho neúnavnou oddanost Buddhovu učení. Kromě toho si letos připomínáme také padesáté výročí založení organizace Buddhismu Diamantové cesty, kterou založil Lama Ole a jeho zesnulá manželka Hannah na popud mého předchůdce, Jeho Svatosti 16. Gjalwy Karmapy, a která dnes zahrnuje více než 600 buddhistických meditačních center po celém světě. Těším se z nepolevující kuráže a odhodlání Lamy Oleho, který během posledních padesáti let nashromáždil obrovské zásluhy, inspiraci a radost.

Jak jsem již řekl při předchozích příležitostech, učitelé jako Lama Ole jsou nesmírně vzácní a těžko se hledají, a my bychom si měli připomínat, že pokud jsme takového učitele v tomto životě našli, měli bychom si ho vážit, jak nejlépe umíme.

Jak to děláme? Sám Buddha učil, že abychom si svého učitele náležitě vážili, nesmíme se soustředit na jeho osobu nebo podobu, ale na jeho praxi, na jeho podstatu. Na to se tedy všichni musíte soustředit, a pokud to uděláte, ať budete kdekoli, učitel tam bude vždy s vámi.

Ačkoli od našeho posledního osobního setkání uplynula už nějaká doba a do našeho dalšího setkání nejspíš ještě nějaký čas uplyne, rád bych vás ujistil, že mé myšlenky a přání jsou stále s vámi všemi.

V tento příznivý den žádám všechny své žáky, aby se ke mně připojili a odříkávali mantru a sádhanu Bílé Tary a dělali přání za zdraví a dlouhověkost Lamy Oleho. Ať jeho aktivita i nadále přináší velký užitek všem cítícím bytostem.

S přáními,

Thaje Dordže, Jeho Svatost 17. Gjalwa Karmapa

 

 

Thaje Dordže, Jeho Svatost 17. Gjalwa Karmapa, s Lamou Olem Nydahlem.
Fotografie: Tokpa Korlo

zdroj: https://www.karmapa.org/karmapas-message-for-lama-oles-81st-birthday/